Indian Money
In India we use rupees and paise as money. In our daily life we purchase the required
things from a shop and pay money to the shopkeeper for the purchased thing. We use money to pay for things that we buy. In India, money is used both in the form of coins and currency notes.
We use rupees and paise as money.
Money comes in notes and coins of different values. Notes and coins come in
different size, shape and colour for making it easier to identify them.
Given below are pictures of some notes and
coins that we use as money to buy things.
Money is available in two forms (i) Coins and (ii) Currency notes.
Coins: The shapes and size of coins are changed from time to time. Nowadays the coins of one paise to twenty paise are not in use. The coins of 50-paise, 1-rupee, 2-rupee and 5-rupee denominations are mostly in use.
Different types of Indian Coins with different shapes
and sizes:
Some coins which are not in use:
Some coins which are in use:
Currency Notes: The shapes, sizes and designs of these currency
notes are changed from time to time. In case of 1-rupee, 2-rupee and 5-rupee
denominations, both coins as well as notes are used. One rupee, two rupee notes
are rarely available now. Five rupee, ten rupee, twenty rupee, fifty rupee
notes are available now.
Different types of Indian Currency notes:
Some notes which are in use:
Nowadays mostly coins of one
rupee, two rupee and five rupee are in use.
LET US RECALL
We already know that in our country, money is counted in rupees (₹) and paise (p), and is available as coins and notes.
It was announced on 8th November, 2016 that the 500 and 1000 currency notes were being banned from the same midnight. New currency notes of 500 and 2000 were launched instead.
You might like these
We will learn how to prepare a bill and price chart. When you buy something, the shopkeeper gives you a list. This is called a bill. A bill is a very important part of buying and selling.
Practice the questions given in the worksheet on third grade money. This worksheet provides basic math questions involving addition on money, subtraction of money, multiplication of money by a number
Practice the questions given in the worksheet on money. This sheet provides different types of questions where students need to express the amount of money in short form and long form
Read the questions given in the word problems on dividing money. We need to understand the statement and divide the amount of money as ordinary numbers with two digit numbers. 1. Ron buys 15 pens for $ 375.45. What is the cost of one pen? Number of pens Ron bought = 15
In Addition and Subtraction of Money we will learn how to add money and how to subtract money.
Practice the questions given in the worksheet on division of money. This sheet provides different types of questions on dividing the amount of money by a number; finding the quotient
Practice the questions given in the worksheet on multiplication of money. This sheet provides different types of questions on multiplying the amount of money by a number; arrange in columns the amount of rupees and paisa and then multiply the amount by a number to find the
In division of money we will learn how to divide the amounts of money by a number. We carryout division with money the same way as in decimal numbers. We put decimal point in the quotient after two places from the right. The process of division of money is performed
In multiplication of money we will learn how to multiply the amounts of money involving rupees and paisa. We carryout multiplication with money the same way as in decimal numbers. We put decimal point after two places from the right in the product.
Practice the questions given in the worksheet on rupees and paise to convert the given amount of money into paise and to convert the given amount of money into rupees. I. Convert the following money
We will discuss about the conversion of rupees and paise (i.e. from rupees into paise and from paise into rupees). How to convert rupees into paise? First we need to remove the point and then remove
In writing money in words and figure worksheet we will get different types of questions on expressing money in words and figures, write the amount in short form (in figures) and write the amount in long form (in words).
Rules for writing money in words and figure: 1. Abbreviation used for a rupee is Re. and for 1-rupee it is Re. 1 2. Rupees is written in short, as Rs., as 5-rupees is written as Rs. 5
Practice the questions given in the worksheet on subtraction of money by using without conversion and by conversion method (without regrouping and with regrouping). Note: Arrange the amount of rupees and paise in columns and then subtract the amounts to find the difference
Practice the questions given in the worksheet on addition of money by using without conversion and by conversion method (without regrouping and with regrouping). Note: Arrange the amount of money in the columns of rupees and paisa and then add the amounts together.
Related Concept
● Writing
Money in Words and Figure
● Conversion
of Money
● Addition
of Money
● Subtraction
of Money
● Multiplication
of Money
● Division
of Money
3rd Grade Math Worksheets
3rd Grade Math Lessons
From Money to HOME PAGE
Didn't find what you were looking for? Or want to know more information
about Math Only Math.
Use this Google Search to find what you need.
Share this page:
What’s this?
New! Comments
Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.