Word Problems on Dividing Money
Read the questions given in the word problems on dividing
money. We need to understand the statement and divide the amount of money as
ordinary numbers with two digit numbers.
1. Ron buys 15 pens for $ 375.45. What is the cost of one pen?
Number of pens Ron bought = 15
Cost of 15 pens = $ 375.45
Therefore, cost of one pen = $ 375.45 ÷ 15 = $ 25.03
2. Shane bought 14 toys for $ 1547. Find the cost of 1 toy.
Number of toys Shane bought = 14
Cost of 14 toys = $ 1547
Therefore, cost of one toy = $ 1547.00 ÷ 14 = $ 110.50
3. Shelly buys 9 books for $ 211.59. What is the cost of one
book?
Number of books Shelly bought = 9
Cost of 9 books = $ 211.59
Therefore, cost of one book = $ 211.59 ÷ 9 = $ 23.51
4. Mike bought 15 kg of sugar for $ 667.50. What is the cost
of 1 kg of sugar?
Quantity of sugar Mike bought = 15 kg
Cost of 15 kg of sugar = $ 667.50
Therefore, cost of one kg of sugar = $ 667.50 ÷ 15 = $ 44.50
5. Sam paid $210.50 for 2 chocolate bars and 1 ice-cream. If cost of ice-cream is $62.50 find the cost of one chocolate bar.
Solution:
Cost of 2 chocolate bars = $210.50 - $62.50 = $ 148.00
Cost of 1 chocolate bar = $148 ÷ 2 = $74.00
Hence, cost of 1 chocolate bar = $74.00
6. Nitheeya has ₹ 85. How many ice-creams costing ₹ 5 each can she buy?
Solution:
Cost of each ice-cream = ₹ 5
Total money that Nitheeya has = ₹ 85
Number of ice-creams he can bought = ₹ 85 ÷ ₹ 5
= 17
Therefore, Nitheeya can buy 17 ice-creams.
You might like these
In India we use rupees and paise as money. In our daily life we purchase the required things from a shop and pay money to the shopkeeper for the purchased thing.
Rules for writing money in words and figure: 1. Abbreviation used for a rupee is Re. and for 1-rupee it is Re. 1 2. Rupees is written in short, as Rs., as 5-rupees is written as Rs. 5
In conversion of money we will learn to convert the amount from rupees to paisa and from paisa to rupees. Conversion from rupees to paisa and from paisa to rupees is based on the basic fact that Re. 1.00 = 100 paisa and 100 paisa = Re. 1.00
Practice the questions given in the worksheet on money. This sheet provides different types of questions where students need to express the amount of money in short form and long form
Practice the questions given in the worksheet on addition of money by using without conversion and by conversion method (without regrouping and with regrouping). Note: Arrange the amount of money in the columns of rupees and paisa and then add the amounts together.
In addition of money we will learn how to add the amounts of money involving rupees and paisa together. We carryout with money the same way as in decimal numbers. While adding we need to follow that the amounts of money is converted into paisa.
Practice the questions given in the worksheet on subtraction of money by using without conversion and by conversion method (without regrouping and with regrouping). Note: Arrange the amount of rupees and paise in columns and then subtract the amounts to find the difference
In multiplication of money we will learn how to multiply the amounts of money involving rupees and paisa. We carryout multiplication with money the same way as in decimal numbers. We put decimal point after two places from the right in the product.
Practice the questions given in the worksheet on multiplication of money. This sheet provides different types of questions on multiplying the amount of money by a number; arrange in columns the amount of rupees and paisa and then multiply the amount by a number to find the
Practice the questions given in the worksheet on division of money. This sheet provides different types of questions on dividing the amount of money by a number; finding the quotient
Practice the questions given in the worksheet on third grade money. This worksheet provides basic math questions involving addition on money, subtraction of money, multiplication of money by a number
In division of money we will learn how to divide the amounts of money by a number. We carryout division with money the same way as in decimal numbers. We put decimal point in the quotient after two places from the right. The process of division of money is performed
We will discuss about the conversion of rupees and paise (i.e. from rupees into paise and from paise into rupees). How to convert rupees into paise? First we need to remove the point and then remove
Practice the questions given in the worksheet on rupees and paise to convert the given amount of money into paise and to convert the given amount of money into rupees. I. Convert the following money
Let us consider some of the word problems on addition of money. We have solved the problems in both the methods i.e., with conversion into paise and without conversion into paise. Worked-out examples
4th Grade Math Activities
From Word Problems on Dividing Money to HOME PAGE
Didn't find what you were looking for? Or want to know more information
about Math Only Math.
Use this Google Search to find what you need.
Share this page:
What’s this?
New! Comments
Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.