Worksheet on Multiplication of Money

Practice the questions given in the worksheet on multiplication of money. This sheet provides different types of questions on multiplying the amount of money by a number; arrange in columns the amount of rupees and paisa and then multiply the amount by a number to find the product and word problems on multiplication of money.

1. Multiply the following:

(i) Rs. 14 × 5

(ii) 8 paisa × 9

(iii) 35 paisa × 6

(iv) Rs. 52 × 10

(v) Rs. 25 × 7

(vi) Rs. 5.20 × 5

2. Multiply the following:

(i) Rs. 30.00 × 3

(ii) Rs. 7.50 × 7

(iii) Rs. 19.50 × 6

(iv) Rs. 8.05 × 9

(v) Rs. 27.30 × 4

(vi) Rs. 79.45 × 3

(vii) Rs. 49.75 × 10

(viii) Rs. 57.25 × 9


3. Find the product the following money:

(i)

          ₹       p

         2 6    1 5

                ×  6  

      __________

        ₹ ______

(ii)

          ₹       p

          9     2 4

               ×  7  

      __________

        ₹ ______

(iii)

          ₹       p

         1 2    3 0

                ×  9  

      __________

        ₹ ______

(iv)

          ₹       p

         3 1    1 0

                ×  8  

      __________

        ₹ ______


4. Multiply the following money:

(i) 26 p by 2

(ii) 35 p by 6

(iii) 123 p by 5

(iv) 42 p by 8

(v) 207 p by 9

(vi) 325 p by 4


5. Multiply and express the answer in rupees:

(i) 32 p by 3

(ii) ₹ 4.12 by 5

(iii) ₹ 12.05 by 8

(iv) 107 p by 6

(v) ₹ 0.85 by 2

(vi) 49.50 by 9


6. One packet of chocolate cost Rs. 21.35. What is the cost of 8 packets of chocolates?

7. If a pencil cost 50 paisa, what will be the cost of 8 such pencils?

8. An i-pod cost Rs. 1635.70. How much will be paid for buying 2 i-pods?

9. One litre of milk cost Rs. 16.50. What will be the cost of 8 litres of milk?

10. Harry gets Rs. 10.50 as pocket money daily. How much will he get in 9 days?

11. A glass tumbler cost Rs. 29.35. What will be the cost of 9 such tumblers?

12. A pack of cheese cost Rs. 75.00. What is the cost of 5 such packets?

13. Shelly bought 8 packets of coconut cookies and Jack bought 8 packets of chocolate cookies. They decided to share the amount equally. How much does each one pay?

Worksheet on Multiplication of Money

Answers for the worksheet on multiplication of money are given below to check the exact answers of the above questions on finding the products of the amount by a number.

Multiplication of Money Worksheet


Answers:


1. (i) Rs. 70

(ii) 72 Paisa

(iii) Rs. 2.10 or 210 Paisa

(iv) Rs. 520

(v) Rs. 175

(vi) Rs. 26


2. (i) Rs. 90

(ii) Rs. 52.50

(iii) Rs. 117

(iv) Rs. 72.45

(v) Rs. 109.20

(vi) Rs. 238.35

(vii) Rs. 497.50

(viii) Rs. 515.25


3. (i) 156 90; ₹ 156.90

(ii) 64 68; ₹ 64.68

(iii) 110 70; ₹ 110.70

(iv) 248 80; ₹ 248.80


4. (i) 52 p

(ii) 210 p

(iii) 615 p

(iv) 336 p

(v) 1863 p

(vi) 1300 p


5. (i) ₹ 0.96

(ii) ₹ 20.60

(iii) ₹ 96.40

(iv) ₹ 6.42

(v) ₹ 1.70

(vi) ₹ 445.50


6. Rs. 170.80

7. Rs. 4.00

8. Rs. 3271.40

9. Rs. 132

10. Rs. 94.50

11. Rs. 264.15

12. Rs. 375

13. Rs. 1237.20

You might like these

Related Concepts

Worksheet on Money

Worksheet on Addition of Money

Worksheet on Subtraction of Money

Worksheet on Division of Money

Worksheet on Third Grade Money




3rd Grade Math Worksheets

3rd Grade Math Lessons

From Worksheet on Multiplication of Money to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Worksheet on 14 Times Table | Printable Multiplication Table | Video

    Mar 25, 25 11:41 PM

    worksheet on multiplication of 14 times table
    Worksheet on 14 times table can be printed out. Homeschoolers can also use these multiplication table sheets to practice at home.

    Read More

  2. 5th Grade Relation Between HCF and LCM | Solved Examples | Worksheet

    Mar 25, 25 10:23 AM

    Here we will discuss about the relationship between hcf and lcm of two numbers. Product of two numbers = Product of H.C.F. and L.C.M. of the numbers. Solved Examples on 5th Grade Relation Between HCF…

    Read More

  3. 5th Grade Least Common Factor (LCM) | Factorization & Division Method

    Mar 25, 25 02:39 AM

    L.C.M. of 20, 30, 36 by Division Method
    We already familiar with the least common multiple which is the smallest common multiple of the numbers. The least (lowest) common multiple of two or more numbers is exactly divisible by each of the g…

    Read More

  4. 5th Grade Highest Common Factor | HCF | GCD|Prime Factorization Method

    Mar 24, 25 11:58 PM

    Find the H.C.F. of 12, 36, 48
    The highest common factor (H.C.F.) of two or more numbers is the highest or greatest common number or divisor which divides each given number exactly. Hence, it is also called Greatest Common Divisor…

    Read More

  5. 5th Grade Factors and Multiples | Definitions | Solved Examples | Math

    Mar 23, 25 02:39 PM

    Prime Factor of 312
    Here we will discuss how factors and multiples are related to each other in math. A factor of a number is a divisor which divides the dividend exactly. A factor of a number which is a prime number is…

    Read More