Worksheet on Unitary Method

Practice the questions given in the worksheet on unitary method. We know, for finding the unit cost we divided the total cost by the total number of articles.

And, for finding the cost of more than one articles we multiply the unit cost by the number of articles required.

Solve the following:

1. The cost of 7 toys is $ 294. Find the cost of 2 toys.

2. Mike can walk 128 km in 16 hours. What distance can he walk in 3 hours?

3. The cost of 12 kg of sugar is $ 240. What will be the cost of 3 kg of sugar?

4. 12 registers cost $ 720. Find the cost of 5 registers.

5. A train covers 828 km in 9 hours. What distance will it cover in 6 hours?

6. The annual rent of a house is $ 3600. Find the rent of 5 months.

7. Ron earns $ 840 in a week. How much will he earn in 36 days?

8. The cost of 9 liters of petrol is $ 378. How much will 15 litres of petrol cost?

9. The salary of 12 workers is $ 3732. What will be the salary of 5 workers?

10. The cost of 8 kg of ghee is $ 904. What will be the cost of 14 kg of ghee?

11. 2 school bags cost $ 276. Find the cost of 88 such bags.

12. A bicycle factory produces 1505 bicycles in a week. How many bicycles will it produce in 30 days?

13. Derek earns $ 48000 in 3 months. What is his annual income?

14. In a hostel, 120 students consume 2160 kg of rice per month. How much rice will be consumed by 80 students in a month?

15. 5 buses carry 325 passengers. How many passengers can be carried by 8 such buses?

16. A family consumes 30 kg of sugar in 15 days. How much sugar will be consumed in 275 days?


Worksheet on Unitary Method


Answers for the worksheet on unitary method are given below.


Answers:


1. $ 84

2. 24 km

3. $ 60

4. $ 300

5. 552 km

6. $ 1500

7. $ 4320

8. $ 630

9. $ 1555

10. $ 1582

11. $12144

12. 6450 bicycles

13. $ 192000

14. 1440 kg

15. 520 passengers

16. 550 kg




5th Grade Math Problems

From Worksheet on Unitary Method to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Worksheet on 8 Times Table | Printable Multiplication Table | Video

    Mar 18, 25 03:30 PM

    worksheet on multiplication of 8 times table
    Worksheet on 8 times table can be printed out. Homeschoolers can also use these multiplication table sheets to practice at home.

    Read More

  2. Worksheet on Roman Numerals |Roman Numerals|Symbols for Roman Numerals

    Mar 18, 25 02:47 PM

    Roman Numbers Table
    Practice the worksheet on roman numerals or numbers. This sheet will encourage the students to practice about the symbols for roman numerals and their values. Write the number for the following: (a) V…

    Read More

  3. Conversion of Roman Numeration | Roman Numerals |Hindu Arabic Numerals

    Mar 18, 25 02:12 PM

    We will learn the conversion of Roman numeration. First we will learn how to convert numbers in roman numerals. 1. Convert 579 in roman numerals.

    Read More

  4. Rules of Roman Numeration |Roman Number System|Roman Numeration System

    Mar 18, 25 09:41 AM

    Rules of Roman Numerals
    We will learn about Roman Numeration and its rules. We know that there are seven basic Roman Numerals. They are I, V, X, L, C, D and M. These numerals stand for the number 1, 5, 10, 50, 100, 500

    Read More

  5. Divisible by 2 | Test of Divisibility by 2 |Rules of Divisibility by 2

    Mar 17, 25 04:04 PM

    Divisible by 2
    A number is divisible by 2 if the digit at unit place is either 0 or multiple of 2. So a number is divisible by 2 if digit at its units place is 0, 2, 4, 6 or 8.

    Read More