Worksheet on Problems Involving Division

Practice the basic questions in the worksheet on problems involving division. Use the statement to solve the word problems and divide to find the quotient.

1. 8 pencils cost $32. What is the cost of one pencil?

2. 56 chocolates are distributed among 7 children. How many chocolate will each child get?

3. Kelly bought 24 sweets. She distributed equal number of sweets among 6 friends. How many sweets were given to each friend?

4. 30 balloons are to be distributed equally among 6 children. How many balloons will each child get?

5. A milkman has 72 milk bottles. How many containers are required to store these bottles if 9 bottles are placed in one container? 

6. We know one week has 7 days. How many weeks will be there in the month of February of 28 days?

7. A fruit-seller packed 90 apples equally in 9 packets. How many apples are there in each packet?

8. $54 is to be shared by 6 boys. What will be the share of each boy?

9. In a school there are 35 children in Class I. If 5 children can sit on a bench, how many benches are needed to seat all the children of class I?

10. There are 75 flowers of which 5 garlands are to be made. How many flowers will each garland have?

11. What is the quotient and remainder of 81 divided by 9?

12. What is the quotient of 49 ÷ 7?

13. Ken distributed 20 cookies among 5 children. How many cookies does each children get?

Answers for the worksheet on problems involving division are given below to check the exact answers of the above problems.                                                       


Answers:


1. $4

2. 8 chocolates

3. 4 sweets

4. 5 balloons

5. 8 containers

6. 4 weeks

7. 10 apples

8. $9

9. 7 benches

10. 15 flowers

11. 9

12. 7

13. 4 cookies







2nd Grade Math Worksheets

Math Home Work Sheets

From Worksheet on Problems Involving Division to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Divisible by 3 | Test of Divisibility by 3 |Rules of Divisibility by 3

    Mar 26, 25 11:08 AM

    Divisible by 3
    A number is divisible by 3, if the sum of its all digits is a multiple of 3 or divisibility by 3. Consider the following numbers to find whether the numbers are divisible or not divisible by 3: (i) 54…

    Read More

  2. Worksheet on 14 Times Table | Printable Multiplication Table | Video

    Mar 25, 25 11:41 PM

    worksheet on multiplication of 14 times table
    Worksheet on 14 times table can be printed out. Homeschoolers can also use these multiplication table sheets to practice at home.

    Read More

  3. 5th Grade Relation Between HCF and LCM | Solved Examples | Worksheet

    Mar 25, 25 10:23 AM

    Here we will discuss about the relationship between hcf and lcm of two numbers. Product of two numbers = Product of H.C.F. and L.C.M. of the numbers. Solved Examples on 5th Grade Relation Between HCF…

    Read More

  4. 5th Grade Least Common Factor (LCM) | Factorization & Division Method

    Mar 25, 25 02:39 AM

    L.C.M. of 20, 30, 36 by Division Method
    We already familiar with the least common multiple which is the smallest common multiple of the numbers. The least (lowest) common multiple of two or more numbers is exactly divisible by each of the g…

    Read More

  5. 5th Grade Highest Common Factor | HCF | GCD|Prime Factorization Method

    Mar 24, 25 11:58 PM

    Find the H.C.F. of 12, 36, 48
    The highest common factor (H.C.F.) of two or more numbers is the highest or greatest common number or divisor which divides each given number exactly. Hence, it is also called Greatest Common Divisor…

    Read More