Worksheet on Calculating Selling Price and Cost Price

We will practice the questions given in the worksheet on calculating selling price and cost price.

1. A cycle was bought for $ 1225 and sold at a gain of $ 100. Find the Selling Price of the cycle.

2. A radio is bought at $ 550 and sold at a profit of $ 35 after spending $ 20 on its repairs. Find the Selling Price.

3. A refrigerator is sold at $ 10525 at a profit of $ 925. What was the Cost Price of the refrigerator?

4. A boom seller sold 50 books for $ 890.00 and earned a profit of $ 90.00. Find the Cost Price of 50 books.

5. Sam bought 100 bars of shop. He sold then all at a rate of $ 6.20 each and made a profit of $ 50. At what rate did he buy them?

6. Fill in the blanks:

(i) If the Cost Price of an article is greater than the Selling Price, we have a _________.

(ii) Selling Price = Cost Price - _________.

(iii) Cost Price = Selling Price + _________.

(iv) Cost Price + _________ = Selling Price

(v) Selling Price + _________ = Cost Price


7. Ron bought a cycle for $ 800 and sold it at a loss of $ 160. What is his selling price?

8. Jack bought a car for $ 50,000. He spent $ 5000 on repairs. He sold the car at a profit of $ 5000. At what price did he sell the car?

9. Derek bought cloth for $ 800. He spent $ 200 for stitching a shirt. He sold the shirt for $ 1175. Find the profit.

10. The cost of a cycle is $ 950 and that of a scooter is $ 23,500. He sold them together for $ 25,000. Find his profit.


Answers for the worksheet on calculating selling price and cost price are below.


Answers:


1. $ 1325

2. $ 605

3. $ 9600

4. $ 800

5. $ 5.70 per box

6. (i) Loss

(ii) Loss

(iii) Gain

(iv) Gain

(v) Loss


7. $ 640

8. $ 60,000

9. $ 175

10. $ 550

Profit and Loss.

Formulas of Profit and Loss.

Finding Profit or Loss

Calculating Cost Price

Calculating Selling Price

To find Cost Price or Selling Price when Profit or Loss is given.

Worksheet on Profit and Loss.





5th Grade Math Problems

5th Grade Math Worksheets

From Worksheet on Calculating Selling Price and Cost Price to HOME PAGE




Didn't find what you were looking for? Or want to know more information about Math Only Math. Use this Google Search to find what you need.



New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below. Ask a Question or Answer a Question.




Share this page: What’s this?

Recent Articles

  1. Worksheet on 10 Times Table | Printable Multiplication Table | Video

    Mar 21, 25 03:46 PM

    worksheet on multiplication of 10 times table
    Worksheet on 10 times table can be printed out. Homeschoolers can also use these multiplication table sheets to practice at home.

    Read More

  2. 5th Grade Prime and Composite Numbers | Definitions | Examples | Math

    Mar 21, 25 12:18 AM

    5th grade prime and composite numbers

    Read More

  3. 14 Times Table | Read and Write Multiplication Table of 14| Video

    Mar 20, 25 04:03 PM

    14 Times Table
    In 14 times table we will learn how to read and write multiplication table of 14. We read fourteen times table as:One time fourteen is 14 Two times fourteen are 28 Three times fourteen are 42

    Read More

  4. 5th Grade Test of Divisibility Rules | Divisibility Rules From 2 to 12

    Mar 20, 25 04:00 PM

    In 5th grade test of divisibility rules we will learn about the exact divisibility of a number by the numbers from 2 to 12. The digit in the ones place should be 2, 4, 6, 8 or 0.

    Read More

  5. 5th Grade Even and Odd Numbers | Definitions | Examples

    Mar 20, 25 02:45 AM

    Numbers which are exactly divisible by 2 are even numbers. For example. 2,4,6,8,20,48,88, etc. are even numbers. They are multiples of 2. Numbers which are not exactly divisible by 2 are odd numbers…

    Read More